Dünya Tekstil Sektörü İstanbul’a Koştu


29 Mayıs- 1 Haziran 2013 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen ve ülkenin olduğu kadar bölgenin de en büyük buluşması olarak kabul edilen ITM Texpo Eurasia, HIGHTEX Uluslararası Teknik Tekstiller ve Nonwoven ile Uluslararası İstanbul İplik Fuarlarına dünya genelinden yaklaşık 50.000 sektör temsilcisini bir araya getirdi.

Bu yıl, sektörden gelen yoğun talep üzerine tekrarı yapılan ITM Texpo Eurasia, HIGHTEX Uluslararası Teknik Tekstiller ve Nonwoven ve İplik Fuarları; Teknik Fuarcılık ve Tüyap ortaklığı, TEMSAD işbirliği ile gerçekleştirildi. 29 Mayıs- 1 Haziran 2013 tarihlerinde, Büyükçekmece Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi/ İstanbul’da yapılan bu tekstil fuarları, yerli ve yabancı yaklaşık 50.000 sektör temsilcisini bir araya getirdi. 10 ayrı salonda, yaklaşık 90.000 m2 alanda yapılan bu tekstil buluşmasına, 37 ülkeden 1223 firma ve firma temsilcilikleri katıldı.
Türkiye’nin ve dünyanın tekstil devleri tarafından en son teknolojik yeniliklerini sergiledikleri fuarlarda: İplik makinelerinden dokuma makinelerine, örgü makinelerinden nonwoven teknolojilerine, boya ve terbiye makinelerinden baskı ve dijital baskı makinelerine, tekstil üretiminin her adımında kullanılan teknolojilerin en yeni modeller tanıtıldı. Ayrıca HIGHTEX 2013’te nonwoven ve teknik tekstillere yönelik her şey; İstanbul İplik Fuarı’nda ise en yeni iplik çeşitleri sunuldu.
Türkiye’den ve dünyadan binlerce ziyaretçinin geldiği bu büyük buluşmada, Özbekistan, İran ve Pakistan’dan tekstil alım heyetleri de yer aldılar. Fuarlara, toplam 70 ülkeden ticari odaların temsilcileri ve birçok ziyaretçi geldi; özellikle Orta Doğu- Arap ağırlıklı ziyaretçiler dikkat çekti.
Yabancı ziyaretçinin en yoğun geldiği ülkeler: Mısır ( %19,4), İran ( %14,3), Bulgaristan ( %5,7), Rusya ( %4,4) ve Hindistan ( %4,2) oldu. Diğer ziyaretçi gelen ülkeler şunlardı: Özbekistan, Yunanistan, Makedonya, Gürcistan, Sırbistan, Pakistan, İtalya, Bosna Hersek, Azerbaycan, Suriye, Ukrayna, Hırvatistan, Türkmenistan,, İngiltere, Brezilya, Fas, Tunus, Polonya, Almanya, İspanya, Romanya, Belarus, Çin, Lübnan, Fransa, İsviçre, Bae, Portekiz, Belçika, Çek Cumhuriyeti, İsrail, Moldova, Bangladeş, Slovenya, Hollanda, Suudi Arabistan, Ürdün, Güney Kore, Kazakistan, Endonezya, Japonya, Libya, Cezayir, Finlandiya, Kosta Rica, Meksika, Tayvan, Abd, Filistin, Irak Kosova, Litvanya, Slovakya, Sudan, Danimarka, Kolombiya, Letonya, Moğolistan, Tacikistan, Angola, Arjantin, Ermenistan, Güney Afrika, Macaristan, Nijerya. Ayrıca Denizli, Bursa, Aydın, Uşak, İzmir, Çorlu, Çerkezköy, Adana, Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Malatya, Diyarbakır, Kayseri, Malatya başta olmak üzere 60 ilden yerli yatırımcılar iştirak ederek önemli alımlar yaptılar. Fuarda yer alan katılımcıların yoğunlukta olduğu ülkeler arasında: Türkiye, Almanya, İtalya, Çin, Hindistan, Fransa, Belçika, İspanya, İsviçre, Kore, Tavyan, Japonya, ABD bulunuyordu. Özellikle ITM Texpo Eurasia 2013 Fuarı katılımcısı teknoloji üreticisi firma yetkilileri, fuarda çok büyük iş bağlantılarının gerçekleştirildiğini ve ziyaretçi profilinden çok memnun kaldıklarını vurguladılar. Sergilenen makineler peş peşe alıcı buldu, yine aynı şekilde çok önemli teknolojik ürünlerin daha tezgahta iken satıldığı; hatta daha sadece prototipi olan ama üretim aşamasına geçilmemiş bazı makinelerin bu aşamada bile satın alındığı ve siparişlerin verildiği belirtildi.
Fuar ziyaretçileri yakından izleme fırsatı buldukları teknolojilerinden ve makine çeşitliliğinden memnuniyetlerini dile getirdi. Katılımcı firma yetkilileri de gördükleri ilgiden memnun kaldıklarını, Türk tekstil pazarına ulaşmanın en iyi yolunun burası olduğunu, bir diğer güzel tarafının da çevre ülkelere de burada ulaşabildiklerini söylediler.

Herkesin memnun kaldığı bu büyük buluşmanın tekrarı, 2016 yılında yapılacak.

Ã
 
     
Copyright 2012 - Teknik Fuarcılık Ltd. Şti. -  info@teknikfuarcilik.com - info@itm2013.com